بازرسی جرثقیل ها

اهمیت بازرسی جرثقیل

هر خرابی تاثیر جدی بر برنامه ساخت و ساز می گذارد به همین دلیل بسیار مهم است که جرثقیل های متحرک به طور موثری نگهداری و بازرسی جرثقیل به موقع صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که در طول زمان عملیات، ایمن و کارآمد انجام شود.

علاوه بر روند تعمیر و نگهداری، تست و بازرسی جرثقیل های موبایل یا متحرک، به طور دوره ای و پس از شرایط استثنایی مورد نیاز است تا اطمینان حاصل شود که جرثقیل های متحرک برای ادامه استفاده ایمن هستند.

از همه چیز مهم تر انجام تست های دوره ای و اخذ استاندارد جرثقیل ها باعث افزایش ایمنی و کاهش حوادث می شود که این امر از مهم ترین نکات در هرگونه عملیات عمرانی می باشد.

مراحل انجام بازرسی

خدمات بازرسی جرثقیل سقفی، خدمات جرثقیل برجی، جرثقیل موبایل،  باید در سه مرحله به صورت: ۱- بازرسی فنی حین ساخت ۲- بازرسی فنی حین نصب ۳- بازرسی فنی دوره ای انجام شود و این  باید طبق استاندارد های بین المللی انجام شود.

اهمیت بازرسی جرثقیل

جرثقیل ها با جابجایی اجسام سنگین کارها را آسان کرده و سرعت کار را بالا می برند. انواع جرثقیل ها مانند جرثقیل سقفی، جرثقیل موبایل(متحرک)، جرثقیل تاور( برجی) در محیط باز فعالیت کرده و قطعات الکتریکی و مکانیکی آنها بعد از مدتی کار مداوم و شرایط جوی دچار فرسودگی و یا خرابی می شوند و جان افراد را به خطر انداحته و خسارات جبران ناپذیری به وجود می آورند.

لذا تست جرثقیل،  به خصوص بازرسی فنی جرثقیل  توسط تکنیسین های ماهر می تواند از بروز حوادث جلوگیری کند. پس از بازرسی جرثقیل  و قطعات و تجهیزات آنها در صورتی که دچار خوردگی یا شکستگی باشند یا نیاز به روغن کاری، تعمیر و تعویض قطعات هیدرولیکی، مکانیکی و برقی داشته باشند باید تعمیر شوند.

بازرسی قطعات جرثقیل

در تست و بازرسی فنی جرثقیل تمامی قطعات هیدرولیکی و برقی و مکانیکی طبق چک لیست (در این مقاله: [ چک لیست جرثقیل چیست؟ ] می توانید با چک لیست و نحوه انجام آن اشنا شوید.) مورد بازدید و بررسی قرار می گیرند. در صورتی که در یکی از این قطعات مشکل و نقصی وجود داشته باشد در کار کل سیستم جرثقیل خلل وارد می کند. مثلا در صورتی که سیستم برقی فرمان اپراتور جرثقیل را به بازوها دیر انتقال دهد کنترل جرثقیل را از دست اپراتور خارج کرده و زیان بار خواهد بود.

  • سیستم هیدرولیکی جرثقیل شامل: اهرم های کنترل، پمپ های هیدرولیکی، هیدروموتورها، فیلترها، شیرهای کنترل، سیستم فرمان جرثقیل، تعلیق، توربین، گیربکس، جک های هیدرولیکی و … می باشد.
  • سیستم برقی (الکتریکال) شامل: دینام، نشانگرهای آب، روغن، فشار، حرارت، سیستم حفاظتی(آنالوگ و دیجیتال)، سیستم روشنایی جرثقیل، سیستم پردازش اطلاعات (کامپیوتر، ECU – EUC).
  • سیستم نگهدارنده شامل: هوک و قرقره ها دکل ،(تلسکوپی و یا بوم خشک)، جک ها، سیم بکسل، وایرهای مهاری
  • سیستم مولد نیرو شامل: انواع دیزل های موجود که عهده دار تولید پاور اولیه می باشند.

بازرسی جرثقیل تاور ( تاور کرین) و جرثقیل برجی

این نوع جرثقیل ها برای پروژه های بزرگ ساختمانی یا برج سازی و… استفاده می شود و به دلیل اینکه دامنه کاری بسیار زیادی دارند نمی توان منطقه یا محدوده باربرداری یا بارگیری را خالی از سکنه یا به اصطلاح منطقه را ایمن نمود به همین دلیل بازرسی دوره ای این نوع جرثقیل همچنین استفاده از جرثقیل های بروز و استاندارد دارای اهمیت ویژه ای می باشد تا از بروز هرگونه حادثه جانی و مالی جلوگیری به عمل آید.

بازرسی جرثقیل موبایل

بازرسی این مدل جرثقیل ها به این علت که پرتعدادترین جرثقیل های موجود در ایران می باشند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این بازرسی توسط شرکت های بسیاری در ایران انجام می شود.

البته اخذ استاندارد جرثقیل امری اختیاری می باشد و هیچ اجبار قانونی ای برای آن در ایران تا به امروز وجود ندارد. ولی با توجه به کهنگی و فرسودگی اغلب جرثقیل های موجود در ایران انجام سالانه این بازرسی بسیار مهم و ضروری می باشد.

آزمایش های بازرسی جرثقیل

آزمایشهای تکمیلی تست جرثقیل قبل یا در طول بازرسی عبارتند از:

  • آزمایش بار اضافی
  • RCI / RCL کالیبراسیون و آزمون عملی
  • تست ترمز
  • بازرسی قبل از تحویل
  • بررسی غیر مخرب اجز به صورت جداگانه

بازرسی جرثقیل دروازه ای

نوع پیشرفته جرثقیل سقفی، جرثقیل دروازه ای و نیمه دروازه ای می باشد که بیشتر در مناطق باز و بنادر استفاده می شود و بازرسی فنی جرثقیل دروازه ای نیاز به تخصص مهارت بازرس دارد.

بازرسی جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی یکی از انواع پرکاربرد جرثقیل در سوله ها برای جابجایی می باشد.

بازرسی جرثقیل سقفی طبق استاندارد ANSI/ASME B30.2 باید به صورت روزانه، ماهانه و سالانه انجام شود. اگر از جرثقیل سقفی برای جابجایی مواد استفاده می کنید، مهم است که یک برنامه نگهداری پیشگیرانه بر اساس توصیه های تولید کننده جرثقیل اجرا کنید.

این برنامه نگهداری باید بر روی یک طرح بازرسی ایمنی جرثقیل کامل و موثر تمرکز کند که به صورت منظم انجام شود. اگر یک بازرس جرثقیل اجزای خراب شده یا شرایط ناامن را در طی بازرسی مورد نیاز شناسایی کند، باید قبل از اینکه مورد این نوع جرثقیل استفاده قرار بگیرد، تعمیر و مشکل  رفع شود و بعد دستگاه مورد استفاده قرار بگیرد تا از اخطرات احتمالی بکاهد.